Fox Cities United Soccer Club is a youth soccer organization serving the entire Fox Valley, including New London, Hortonville, Greenville, Appleton, Grand Chute, Neenah, Menasha, Kimberly, Kaukauna, and Little Chute.

Home

Fox Cities United Soccer Club
New London
2021 Spring Recreational League
Schedules

In the event of bad weather, please refer to the
Fox Cities United Soccer Club Bad Weather Policy

 

U5 Recreational Schedule New London

Week 1: April 17th

8:30: Team Detroye v.s. Team Hamilton

9:30:  Team Uvaas v.s. Team Strey

 

Week 2: April 24th

8:30:  Team Detroye v.s. Team Strey

9:30: Team Uvaas v.s. Team Hamilton

 

Week 3: May 1st

8:30:Team Hamilton v.s. Team Strey

9:30:Team Uvaas v.s.  Team Detroye 

 

Week 4: May 8th 

8:30: Team Hamilton v.s. Team Detroye

9:30: Team Strey v.s.Team Uvaas

 

Week 5: May 15th

8:30: Team Hamilton v.s. Team Uvaas

9:30: Team Strey v.s.  Team Detroye

 

Week 6: May 22nd

8:30: Team Detroye  v.s.Team Uvaas

9:30: Team Strey v.s Team Hamilton

 

Week 7: June 5th

8:30:  Team Detroyev.s. Team Hamilton

9:30: Team Uvaas v.s. Team Strey

 

Week 8: June 12th 

8:30:  Team Detroye v.s. Team Strey

9:30:Team Uvaas v.s. Team Hamilton

 

Team Durr

Team Uvaas

  • Campbell, Ashlyn

  • Campbell, Connor

  • Bohm, Jubilee

  • Peterson, Harper

  • Baldwin, Mavric

  • Hailey Peterson 

Coach: Savannah Durr & Joe Detroye

  • Stache, Hudson

  • Samson, Theodore

  • Ebeltoft, McKenna  

  • Dobbs, Harper

  • Quaintance , Mya

  • Uvaas, Kit 

Coach: Ben Uvaas

Team Hamitlon

Team Strey 

  • Managan, Nicholas

  • Hamilton, Finley

  • hendrickson, Carter

  • Wagner, Avery

  • Enriquez, Aylianah

Coach: Alex Hamilton

  • Miller, Blake

  • Rufenacht, Margot

  • Witzel, Bexley

  • Laufenberg, Callen

  • Strey, Savannah 

Coach: Tyler Strey and ___________________

 

U7 New London

 

Week 1: April 17th

8:30am: Team 1 v.s. Team Reynoso 

9:30am: Team Ebeltoft v.s. Team Peeters 

10:30am: Team Kallas v.s. Team Uvaas 

 

Week 2: April 24th

8:30am: Team 1 v.s.  Team Ebeltoft 

9:30am: Team Kallasv.s. Team Reynoso 

10:30am: Team Uvaas v.s. Team Peeters

 

Week 3: May 1st

8:30am: Team 1 v.s. Team Kallas

9:30am:  Team Uvaas v.s   Team Ebeltoft 

10:30am:  Team Peeters v.s. Team Reynoso 

 

Week 4: May 8th

8:30am: Team 1 v.s. Team Uvaas

9:30am:  Team Peeters v.s. Team Kallas

10:30am:  Team Reynoso   v.s.  Team Ebeltoft 

 

Week 5: May 15th

8:30am: Team 1 v.s Team Peeters

9:30am: Team Reynoso v.s Team Uvaas

10:30am:  Team Ebeltoft v.s Team Kallas

 

Week 6: May 22nd

8:30am:  Team Ebeltoft v.s Team Peeters

9:30am: Team Reynoso v.s. Team Kallas

10:30am: Team 1 v.s. Team Uvaas

 

Week 7: June 5th

8:30am:  Team Ebeltoft v.s. Team Uvaas

9:30am: Team Reynoso v.s Team Peeters 

10:30am  Team 1 v.s Team Kallas 

 

Week 8: June 12th 

8:00am:  Team Ebeltoft v.s Team Kallas

9:30am: Team Reynoso v.s.Team Uvaas

10:30am: Team 1 v.s. Team Peeters


Team 1

Team Reynoso

Team Ebeltoft

Team Peeters 

Team Kallas

Team Uvaas

Fuss, Caroline

Reynoso-Doran, Ventura

Otis, Dylan

Smith, Caleb

Buchholz, Reese

Auer, Abe

Waterstradt, Brennan

Laufenberg, Asher

Brogaard , Aniyah

Eckhart, Tessa

Kallas, Carsyn

Auer, Macy

Peterson , Gabriel

Boelter, Bryson Boelter

Furman, Lilly

Benner, Luke

Crabb, Barrett

padilla, caleb

Hernandez, Ashley

Westphal, Kendrick

Ebeltoft, Brighton

Castrejon, Anayensi

Schumacher , Jordan

Enger, Roman

Finlaw, Kayde

Hoks, Chase

Loughrin, Fiona

Hidde, Caleb

Ott, Meadow

Uvaas, Everett

Miller, Ellie Mae

Wilson, Zachary

Thompson, Bennett

Phillips, Abigail

luna, axel

Birkholz, Olivia

 

 U9 Greenville and  NL combined schedule

Week 1: April 17th 

New London Games 

Greenville Games 

8:30am: Team 1 v.s. Team Hamil  

9:30am : Team 1 v.s. Team 3 

10:30am:  Team Conklin v.s Team Ziegler

8:30am: Team Behnke v.s Team 2

 

Week 2: April 24th

New London Games 

Greenville Games 

8:30am: Team Hamil  v.s Team Conklin 

9:30am:  Team Hamil v.s.Team 2

10:30am: Team 1 v.s. Team Ziegler  

8:30am: Team Behnke v.s. Team 3

 

Week 3: May 1st 

New London Games 

Greenville Games 

8:30am: Team Conklin v.s. Team 1 

9:30am:  Team Conklin v.s. Team Behnke 

10:30am:  Team Hamil v.s Team Ziegler 

8:30am: Team 2 v.s. Team 3

 

Week 4: May 8th

New London Games 

Greenville Games 

8:30am: Team Ziegler v.s. Team Hamil  

9:30am: Team Ziegler v.s. Team 3

10:30am: Team 1 v.s Team Conklin

8:30am: Team 2  v.s. Team Behnke

 

Week 5: May 15

New London Games 

Greenville Games 

8:30am: Team 2 v.s.Team 1

9:30am:   Team 2 v.s. Team Ziegler 

10:30am: Team Conklin v.s. Team Hamil  

8:30am: Team Behnke v.s Team 3





 

Week 6: May 22

New London Games 

Greenville Games 

8:30am: Team Behnke v.s. Team 1 

9:30am: Team Behnke v.s. Team Hamil  

10:30am: Team Conklin v.s Team Ziegler 

8:30am Team 2 v.s. Team 3 


Week 7: June 5th

New London Games 

Greenville Games 

8:30am: Team 3 v.s. Team Conklin

9:30am: Team 3 v.s. Team Hamil  

10:30am: Team 1 v.s Team Ziegler 

8:30am: Team 2 v.s.Team Behnke



 

New London Teams with Players 

Team 1

Team Hamil

Team Conklin

Team Ziegler

Thompson, Natalie

Crabb, Flynn

Graykowski, Layla

Luciano , Amairany

Yandre, Dalis

Kallas, Klaira

Conklin, Peyton

Traeger, Adelyn

Yandre, Emmitt

Lopez Castelan, Josue

Witzel , Grayson

Frankenbery, Marek

Dobbs, Noah

Froehlich, Ella

Otis, Laura

Ott, Parker

Smith, Emma

Wilson, Sawyer

Schumacher, Ryan

Rios, Sebastian

Bohm, Macy

Krenzke, Aleigha

Biese, Lily

Ziegler, Anna

     

Wilson, Bentley


Greenville  Teams with Players 

Team Behnke

Team 2

Team 3

Behnke, Selah

Friemark, Tommy

Nickelatti, Emmett

Leintz, Elliot

Schultz, Evan

Seefeldt, Aliya

Compton, Nick

Jacquot, Scout

Nackers, Grace

Voight, Ellie

kostopolus, Mila

Schmidt, Ryan

Astrack, Charlotte

Leslie, Mila

Schloesser, Ava

Possley, Rowen

Schuette, Sadie

Smet, Andrea

   

Relien, Andrew